Kategorie
Obrazy na płótnie

Sztuka dzisiejsza. Czy to trafne określenie?

Cybernetyczna rewolucja przyspieszyła tempo zmian również w kulturze. Stała się ona zależna od nowych mediów w całym spektrum kierunków i trendów: malarskich, literackich, muzycznych i w każdym innym zakątku sztuki.

Sztuka współczesna wraz z globalizacją i rozwojem technologii rodzi rzeczy coraz bardziej zadziwiające, a czasem dość niegrzeczne.

Sztuka nowoczesna przesiąknięta wolnością

Internet w swych początkach dał obietnicę pluralizmu i wolności. Stare idee trwają w ludzkim przeświadczeniu, choć środowisko jest niezwykle dynamiczne i z owej obietnicy pozostał zaledwie cień, który jest projekcją nadziei filtrowaną coraz mocniej przez korporacje cyfrowe zamykające ludzi w bańkach informacyjnych.

Lecz sztuka się nie poddaje


Artyści tworzą coraz to nowsze dzieła, niepowtarzalne i wprawiające nierzadko w osłupienie. Dziś obraz jeleń na czarnym tle nie może wprawić w osłupienie. I nie jest to nic nagannego. Może wtedy łatwiej się skupić i docenić kunszt. Więcej nowoczesnych obrazów z jeleniem a także wiele dzieł sztuki nowoczesnej znajdziecie na https://bajkoweobrazy.pl/obrazy/jelen

Sztuka podąża za środowiskiem


Sztuka informacyjna. Sztuka relacji. Maksymalizm. Mass Surrealizm. Meta Modernizm. Lista jest o wiele dłuższa. Obraz jeleń w okularach też znajdzie dla siebie zagrodę i dopasuje się do trendu.

Wiele prac zaczyna swe życie jako projekty w domenie publicznej i są odpowiedzią na potrzeby owego środowiska.

Zmienia się też nomenklatura


Sztuka współczesna na Zachodzie Europy, skąd płyną trendy jest określana dwoma terminami: art modern i contemporary art.

Pierwszy charakteryzuje procesy twórcze od końca XIX wieku do połowy wieku XX.
Drugi odnosi się do dzieł od czasów powojennych do chwili obecnej. Niestety ten podział bywa czasem niewystarczający, przez co nieaktualny. Prace mistrzów szybko stają się historią. Obecnie do Contemporary Art zalicza się dzieła powstałe w ciągu ostatnich – maksymalnie pięćdziesięciu lat. A są i tacy, którzy granicę przesuwają do początków minionego dwudziestolecia.

Czas testuje aktualność wiedzy niemiłosiernie. Sztuka współczesna ma trudności z precyzją definicji i ramami czasowymi. Okazuje się, że, ile głosów tyle miar czasu i określeń na współczesność starań artystycznych.